Programul Slujbelor
Istoricul Parohiei Preotul Paroh Organele Parohiale Credinciosii Bisericii Programul Slujbelor

 

Arhiepiscopia  Ortodoxă a Sibiului
Protopopiatul Făgăraş

Parohia Ucea de Sus

CUPRINS

2019

Postul Mare
17 - 24 Mart. 2019
10 - 17 Mart. 2019

Perioada Octoihului
17 Feb. - 10 Mart. 2019
20 Ian. - 16 Feb. 2019
1- 20 Ian. 2019

2018

Perioada Octoihului
23- 31 Dec. 2018
2- 23 Dec. 2018
16 Nov. - 1 Dec. 2018
28 Oct. - 11 Nov. 2018
22 Sept. - 27 Oct. 2018
26 Aug. - 16 Sept. 2018
4 - 19 Aug. 2018
24 Iun. - 8 Iul. 2018
26 Mai - 24 Iun. 2018

Perioada Penticostarului
28 Apr. - 26 Mai 2018
8 - 28 Apr. 2018

Postul Mare
1 - 8 Apr. 2018
25 Mart. - 1 Apr. 2018
18 - 25 Mart. 2018
11 - 18 Mart. 2018
4 - 11 Mart. 2018
25 Feb. - 4 Mart. 2018
18 - 25 Feb. 2018

Perioada Octoihului
21 Ian. - 18 Feb. 2018
1- 21 Ian. 2018

 

2019

1- 20 Ian. 2019

1 Marți: (†) Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou;
                ora: 8,45: Utrenia; 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     15,30: Acatistul Sfântului Vasile cel Mare

2 Miercuri: ora: 11,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – Sumerna

3 Joi: ora:10,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de la râu şi deal

4 Vineri: ora: 8,30: Ceasurile Ajunului Bobotezei
                      9,30:Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de jos a satului(inclusiv Ulița Pandrei)

5 Sâmbătă: Ajunul Botezului Domnului (POST)
              ora: 9,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de sus a satului

6 Duminică: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza)
               ora  4,30: Utrenia;  5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     7,00: Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari; 8,00: Binecuvântarea apelor
                   16,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

7 Luni: †) Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
                  ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,00: Acatistul Sf. Ioan Botezătorul

12 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

13 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                       9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,00: Vecernia cu cateheza: ”Centenar”(XVIII)

19 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

20 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
           ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 11,00: Şedinţa Ad. parohiale – Darea de seamă pe anul 2018 Distribuirea stranelor vacante
                 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Centenar”(XIX)

20 Ian. - 10 Feb. 2019

20 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
           ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                 9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
11,00: Şedinţa Ad. parohiale – Darea de seamă pe anul 2018 Distribuirea stranelor vacante
                 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Centenar”(XIX)

26 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

27 Duminica a 31-a d. R.(Vindecarea orbului din Ierihon – Lc 18:35-48)
              ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                    9,45:Sf. Liturghie; 16,00: Vecernia cateheza: ”Centenar”(XX)

29 Marți:  16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi 17,00: Spovedanie

30 Miercuri: †) Sf. Trei Ier: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur(POST)
                 ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                       9,45: Sfânta Liturghie Rugă. cu cereri pentru elevi si studenţi
                     16,00: Acatistul Sf. Trei Ierarhi cu cateheza: ”Centenar”(XXI)

1 Vineri: :ora 16,00: Vecernia cu litie; 17,00: Spovedanie

2 Sâmbătă: (†) Întâmpinarea Domnului
                ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                       9,45: Sfânta Liturghie; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

3 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
               ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                      9,45: Sfânta Liturghie;16,00: Vecernia cu cateheza: ”Centenar”(XXII)

9 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

10 Duminica 17 după Rusalii(a Cananeencii– Matei 15,21-28)
               ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                     9,45: Sfânta Liturghie; 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Centenar”(XXIII)

16 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

17 Feb. - 10 Mart. 2019

17 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului – Luca 18,10-14)(Începutul Triodului) 
                  ora 8,15: Utrenia;
                        9,15: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                        9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,30: Vecernia cu cateheza: Centenar(XXIV Regele Ferdinand - I)

23 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,30: Vecernia; 17,15: Spovedanie

24 Duminica a 34 după Rusalii(a întoarcerii Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
            ora 8,15: Utrenia; 
                 9,15: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,30: Vecernia cu cateheza: Centenar(XXV Regele Ferdinand - II)

2 Sâmbătă: Sâmbăta morţilor(Moşii de iarnă)
            ora 8,00 Canonul de pocăinţă; 8,15: Sf. Liturghie; 9,45: Pomenirea morţilor 
                 16,30: Vecernia; 17,15: Spovedanie

3 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
           ora 8,15: Utrenia;
                 9,15: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,30: Vecernia
cu cateheza: Centenar(XXVI -  Regele Mihai)

9 Sâmbătă: Sfinții 40 de Mucenici
            ora 8,00 Canonul de pocăinţă; 8,15: Sf. Liturghie; 9,45: Pomenirea morţilor 
                 16,30: Vecernia; 17,15: Spovedanie

10 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
       ora 8,15: Utrenia; 
            9,15: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
           9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică cu cateheza: Gânduri la început de post

10 - 17 Mart. 2019

10 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
       ora 8,15: Utrenia; 9,15: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
           9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt de folos: Gânduri la început de post

11 Luni: ora 17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(I)
                                Cuvânt de folos: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos (I)

12 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(II)
                                Cuvânt de folos: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos (II)

13 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(III)
                                Cuvânt de folos: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos (III)

14 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(IV)
                                Cuvânt de folos: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos (IV)
             
18,30: Spovedanie

15 Vineri: ora: 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                Cuvânt de folos: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos (V)

16 Sâmbăta Sfântul Teodor – Pomenirea Morţilor
      ora 8,00: Canonul Sf. Teodor Tiron; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul); 17,30: Vecernia şi  Spovedanie

17  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
            ora 8,15: Utrenia; 9,15: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,30: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt de folos: Seară de poezie (I)

Obs: În perioada 17 - 25 Mart. 2019 se face colecta pentru Fondul Central Misionar

17 - 24 Mart. 2019

17  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
       ora 8,15: Utrenia; 9,15: Sfințirea Icoanei Maicii Domnului
             9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
           17,30: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt de folos: Seară de poezie religioasă (I)

18 Luni: ora ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                          17,30:Pavecerniţa mare;
                     Cuvânt de folos:Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos (VI)

19 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     17,30: Pavecerniţa mare
                              Cuvânt de folos: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos (VII)
                      18,30: Spovedanie

20 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                           15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                Cuvânt de folos: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos (VIII)

21 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,30: Pavecerniţa mare
                                Cuvânt de folos: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos (IX)
              18,30: Spovedanie

22 Vineri: ora: 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                                Cuvânt de folos: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos (X)

23 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
ora 8,00:Canonul de pocăință către Mântuitorul; 8,15:Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
      9,30: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul); 17,30: Vecernia şi  Spovedanie

24 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
            ora 8,15: Utrenia; 9,15: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
            ora 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                18,00: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia)
                20,00: Spovedanie

2018

1 - 21 Ian. 2018

1 Luni: (†) Tăierea împrejur cea după Trup a Domnului; Sf. Vasile cel Mare; Anul Nou;
                ora: 9,00: Utrenia; 10,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     15,30: Acatistul Sfântului Vasile cel Mare

2 Marți: ora: 10,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor(Iordanul) – Sumerna

3 Miercuri: ora:10,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de la râu şi deal (Harți)

4 Joi : ora: 9,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor –– partea de sus a satului

5 Vineri Ajunul Botezului Domnului ora 8,00: Ceasurile Ajunului Bobotezei
          9,00: Binecuvântarea caselor credincioşilor – partea de jos a satului

6 Sâmbătă: (†) Botezul Domnului – Dumnezeiasca Arătare(Boboteaza)
               ora  4,30: Utrenia;  5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                     7,00: Slujba Sfinţirii Aghiasmei Mari; 8,00: Binecuvântarea apelor
                   16,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ioan Botezătorul

7 Duminica după Botezul Domnului (Începutul propovăduirii Domnului– Matei 4,12-17)
                  ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                      16,00: Acatistul Sf. Ioan Botezătorul

13 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

14 Duminica a 29-a după Rusalii (a celor 10 leproşi– Luca 17,12-19)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
   11,00: Şedinţa Ad. parohialeDarea de seamă pe anul 2017; Alegeri organe parohiale
                  11,30: Distribuirea stranelor vacante(Biserică)
                 16,00: Vecernia cu cateheza: Canonul iconografic (XXIV)

20 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

21 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10)
               ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Vecernia cu cateheza: Canonul iconografic (XXV)

Obs.: Parohia Ortodoxă Ucea de Sus urează tuturor credincioşilor: sănătate, pace, bucurie întru Duhul Sfânt şi un călduros La Mulţi Ani!
  Duminică 15 Ian 2017 stranele vacante disponibile se vor încredința funcție de vârstă și prezența la Biserică și NU prin LICITAȚIE! Doritorii se pot înscrie la Pangarul Bisericii.

21 Ian. - 18 Feb. 2018

21 Duminica a 32 după Rusalii(a lui Zaheu– Luca 19,1-10) ora 8,30: Utrenia;
           9,30: Sfânta Liturghie; 16,00: Vecernia cu cateheza: Can. Iconografic (XXV)

27 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

28 Duminica a 33 după Rusalii(a Vameşului şi a Fariseului – Luca 18,10-14)(Începutul Triodului) ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       16,00: Vecernia cu cateheza: Canonul iconografic (XXVI)

29 Luni:  16,00: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Trei Ierarhi 17,00: Spovedanie

30 Marți: †) Sf. Trei Ier: Vasile cel Mare, Grigore Teologul şi Ioan Gură de Aur
                 ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie Rugă. cu cereri pentru elevi si studenţi
                    16,00: Acatistul Sf. Trei Ierarhi cu cateheza: Canonul iconografic (XXVII)

1 Joi: Înainteprăzn. Întâmpinării Domnului:ora 16,00: Vecernia cu litie; 17,00: Spovedanie

2 Vineri: (†) Întâmpinarea Domnului ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie
                             16,00: Paraclisul Maicii Domnului

3 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor; 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

4 Duminica a 34 după Rusalii(a întoarcerii Fiului Risipitor– Luca 15,11-32)
            ora 8,30: Utrenia9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                16,00: Vecernia cu cateheza: Canonul iconografic (XXVIII)

10 Sâmbătă: Sâmbăta morţilor(Moşii de iarnă)
   ora 8,00 Canonul de pocăinţă; 8,30: Sf. Liturghie; 9,45: Pomenirea morţilor 
          16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

11 Duminica lăsatului sec de carne(a Înfricoşatei judecăţi– Matei 25,31-46)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
16,00: Vecernia cu cateheza: Canonul iconografic (XXXI)

17 Sâmbătă: ora 9,00 Pomenirea morţilor;16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

18 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         16,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică cu cateheza: Gânduri la început de post

18 - 25 Feb. 2018

18 Duminica Lăsatului sec de brânză(a Izgonirii lui Adam din Rai– Matei 6,14-21)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         16,30: Vecernia cu Pavecerniţa mică : Gânduri la început de post

19 Luni: ora 16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(I)
                                           Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(I)

20 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(II)
                                     Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(II)

21 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                        16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(III)
                                            Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(III)

22 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              16,30: Pavecerniţa mare cu Canonul Sf. Andrei Criteanul(IV)
                                     Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(IV)
              18,00: Spovedanie

23 Vineri: ora: 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                          Cuvânt de folos Canonul iconografic. Sf. Evangheliști – Sf. Matei

24 Sâmbăta Sfântul Teodor – Pomenirea Morţilor
      ora 8,00: Canonul Sf. Teodor Tiron; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
       9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul); 17,00: Vecernia şi  Spovedanie

25  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
               17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică;
                        Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(V)

Obs: În perioada 25 Feb. - 11 Mart. 2018 se face colecta pentru Fondul Central Misionar

 

25 Feb. - 4 Mart. 2018

25  Duminica 1 din Post(a Ortodoxiei – Ioan 1,43-51)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                 17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică;
                        Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(V)

26 Luni: : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(VI)

27 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                 17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(VII)
                 18,00: Spovedanie

28 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Canonul iconografic. Sf. Evangheliști – Sf. Marcu

1 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
              17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(VIII)
              18,00: Spovedanie

2 Vineri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                    15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                             Cuvânt de folos: Canonul iconografic. Sf. Evangheliști – Sf. Luca

3 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,40: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                        17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

4 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică;
                        Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(IX)

4 - 11 Mart. 2018

4 Duminica 2-a din Post(a Sf. Grigorie Palama – Marcu 2,1-12; Ioan 10,9-16)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     17,00: Vecernia cu Pavecerniţa mică;
                        Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(IX)

 5 Luni: : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(X)

6 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  17,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XI)
                  18,00: Spovedanie

7 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                Cuvânt de folos: Canonul iconografic. Sf. Evangheliști – Sf. Ioan

8 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                17,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XII)
               18,00: Spovedanie

9 Vineri: Sfinţii 40 Mucenici din Sevastia
              ora 8,30 Ceasul III, VI, Canonul din Minei a Sf. 40 Mucenici din Sevastia
                   9,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)

10 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                       17,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

11 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     17,00: Taina Sfântului Maslu

 

11 - 18 Mart. 2018

11 Duminica a 3 a din Post(a Sfintei Cruci – Marcu 8,34-38)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     17,30: Taina Sfântului Maslu

12 Luni: : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,30: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XIII)

13 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  17,30: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XIV)
                  18,30: Spovedanie

14 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                Cuvânt de folos: Canonul iconografic. Pantocrator(I)

15 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                17,30: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XV)
                18,30: Spovedanie

16 Vineri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                    Cuvânt de folos: Canonul iconografic: Pantocrator(II)

17 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
                   ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                         8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                       17,30: Vecernia; 18,45: Spovedanie

18 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                     17,30: Vecernia cu Pavecerniţa mică;
                               Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XVI)

Obs: Conform rânduielilor bisericeşti(Molitfelnic) în Săptămâna mare  2-7 Apr. nu se spovedeşte decât în cazuri excepţionale. Credincioşii sunt rugaţi să vină la spovedanie până la această dată!

18 - 25 Mart. 2018

18 Duminica 4-a din Post(a Sf. Ioan Scărarul – Marcu 9,17-32; Matei 4,25-5,1-12)
                 ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
     17,30: Vecernia cu Pavecerniţa mică; Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XVI)

19 Luni: : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   17,30: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XVII)

20 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  17,30: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XVIII)

21 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                          18.00 Denie – Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul; 20,00: Spovedanie

22 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii ( Ceasul III, VI)
                15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                           Cuvânt de folos: Canonul iconografic: Naos

23 Vineri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                     19.00 Denie – Acatistul Născătoarei de Dumnezeu; 20,00: Spovedanie

24 Sâmbăta– Pomenirea Morţilor
             ora 8,00: Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                  8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  9,45: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
                 18,00: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia)
                 
20,30: Spovedanie

25 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
                (†) Buna Vestire
(Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   10,30 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
   18,00: Paraclisul Maicii Domnului; Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XIX)

25 Mart. - 1 Apr. 2018

25 Duminica  a 5 a din Post(a Cuv. Maria Egipteanca– Marcu 10,32-45: Luca 7,36-50)
                (†) Buna Vestire
(Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Acatistul Bunei Vestiri
                     9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
                   10,30 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
   18,00: Paraclisul Maicii Domnului; Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XIX)

26 Luni: : ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                   18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XX)

27 Marţi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                  18,00: Pavecerniţa mare Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XXI
19,00: Spovedanie

28 Miercuri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                Cuvânt de folos: Canonul iconografic: Naos

29 Joi: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                18,00: Pavecerniţa mare; Cuvânt de folos: Cartea Proorocului Daniel(XXII)
                19,00: Spovedanie

30 Vineri: ora 6,45: Rugăciunile dimineţii (Miezonoptica, Utrenia, Ceasul I)
                         15,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                    Cuvânt de folos: Canonul iconografic: Pronaos

31 Sâmbăta lui Lazăr
           ora 8,00: Utrenia; 9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               10,30: Parastas(pomenirea celor adormiţi întru Domnul)
               18,00: Vecernia; 19,00 Spovedanie

1 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie; Cuvânt de folos: Iosif

1 - 8 Apr. 2018

1 Duminica 6-a din Post(a Floriilor– Ioan 12, 1-18) (Dezlegare la peşte)
                ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   19,00 Denie; Cuvânt de folos: Iosif cel preafrumos

2 Luni: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                   19,00: Denie; Cuvânt de folos: Pilda celor zece fecioare

3 Marţi: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
           19,00: Denie Cuvânt de folos: Femeia cea păcătoasă care a uns cu mir pe Domnul

4 Miercuri: ora 7,00: Sf. Liturghie a Darurilor Înainte Sfinţite(a Sf. Grigorie Dialogul)
                         19,00: Denie Cuvânt de folos: Spălarea picioarelor, Cina cea de taină, Rugăciunea cea mai presus de fire, Vânzarea Domnului;
                        20,00 Spovedanie
 
5 Joi: ora 7,00: Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia
       19,00: Denia celor 12 Evanghelii Slujba sfintelor mântuitoarelor şi înfricoşătoarelor Patimi ale Domnului şi Dumnezeului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos; 

6 Vineri: ora 8.00 Ceasurile Paştelui
                     10,00 Vecernia cu scoaterea Sfântului Aer (Epitaf)
                     19,00: Prohodul Domnului

7 Sâmbăta: ora 8,00 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare unită cu Vecernia

8 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                           1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                           3,30 Utrenia Învierii (Sumerna)
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor (A Doua Înviere)

8- 28 Apr. 2018

8 Duminica  (†) Învierea Domnului(Sfintele Paşti)
                     ora 0,00: ”Veniţi de luaţi Lumină” -  Utrenia Învierii
                          1,30 Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                         12,00 Vecernia din Sfânta şi Marea Zi a Paştilor (A Doua Înviere)

9 Luni: (†) Sfintele Paşti
         ora 8,45: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 18,00 Vecernia

10 Marţi: (†) Sfintele Paşti
        ora 8,45: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur; 18,00 Vecernia

12 Joi:18,00 Vecernia

13 Vineri: †) Izvorul Tămăduirii(Harţi – nu se ţine post)
        ora 8,45 Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie ; 11,00 Sfinţirea Apei; 18,00 Vecernia

14 Sâmbătă:  ora 18,00: Vecernia

15 Duminica a 2-a după Paşti(a Sf. Apostol Toma– Ioan 20, 19-31)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie
               11,00: Parastas întru pomenirea preoţilor slujitori adormiţi întru Domnul
         18,00: Acatistul Învierii Domnului nostru Iisus Hristos cu cateheza Canonul Învierii

21 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

22 Duminica a 3-a după Paşti(a Mironosiţelor– Marcu 15, 43-47;16: 1-8)
      ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
          18,00 Vecernia cu litie în cinstea Sf. Mare Mucenic Gheorghe

23 Luni: †) Sf. Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de biruinţă
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          11,00 Sfinţirea Apei; Procesiunea de ocolire a Bisericii mici
         18,00:Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici

24 Marți:†) Sf. Ierarhi Mărtur. Ilie Iorest şi Sava Brancovici, Mitropol. Transilvaniei
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                18,00: Acatistul Sf. Ierarhi Transilvăneni  cu cateheza Canonul Învierii

28 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

Obs: Conform rânduielilor bisericeşti din noaptea Învierii până la Înălţarea Domnului nu se fac îngenunchieri iar miercurea şi vinerea se face dezlegare la peşte.

28 Apr. - 26 Mai 2018

29 Duminica a 4-a după Paşti(a Slăbănogului– Ioan 5, 1-15)
   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
        18,00 Vecernia  cu cateheza: Canonul Învierii

5 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

6 Duminica a 5-a după Paşti(a Samarinencii– Ioan 4, 5-42)
      ora: 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia  cu cateheza: Canonul Învierii

12 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia cu Litie;  18,45: Spovedanie

13 Duminica a 6-a după Paşti(a Orbului– Ioan 9, 1-38)
         ora:  8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00 Vecernia  cu cateheza: Canonul Învierii

16 Miercuri: Odov. Praznicului Învierii  ora 18,00: Vecernia cu litie; 18,45: Spovedanie

17 Joi: (†) Înălţarea Domnului(Ziua Eroilor)
               8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             10,45: Sfeştanie (Sfinţirea mică a apei); 11,30 Parastas în cinstea eroilor satului
             18,00 Vecernia cu cateheza Canonul Învierii

19 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

20 Duminica a 7-a după Paşti (a Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic– Ioan 17, 1-13)
                8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Vecernia cu Litie;  18,45: Spovedanie

21 Luni †) Sf. Mari Împăraţi Constantin şi mama sa Elena
         ora:  8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00 Acatistul  Sf. Împăraţi Constantin şi mama sa Elena

26 Sâmbătă: Pomenirea morţilor  Moşii de vară
ora 8,00: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur (Biserica mică)
    10,00 Parastas - Pomenirea Morţilor;
   18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

26 Mai - 24 Iun. 2018

27 Duminica a 8-a după Paşti: (†) Pogorârea Sfântului Duh – Ioan 7:37-53;8,12
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,30 Parastas de obşte (Sumerna)
                   18,00 Vecernia Rusaliilor sau a plecării genunchilor

28 Luni:(†) Sfânta Treime
               ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  18,00 Vecernia cu cateheza; Sfânta Treime

2 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia;  18,45: Spovedanie

3 Duminica 1-a după Rusalii(a Tuturor Sfinţilor– Matei 10,32-35; 37-38;19,27-30)
                    ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                        16,00 Sfeştanie(Sfinţirea apei); 16,30 Taina Sf. Maslu

4 Luni: Începutul Postului Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel

9 Sâmbătă:ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie Dez. peşte

10 Duminica 2-a după Rusalii (Duminica Sf. Români.– Matei 4,18-23) (Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu  cateheza:

16 Sâmbătă:ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie Dez. peşte

17 Duminica 3-a după Rusalii(Despre grijile vieţii– Matei 6,22-33) Dezlegare la peşte)
              ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia cu  cateheza

23 Sâmbătă:ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie Dez. peşte

24 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
                        †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul
(Dezlegare la peşte)
          ora 8,30: Utrenia;
               9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
             18,00: Vecernia cu cateheza „Vindecăm sau rănim prin cuvinte?”

 

Obs. . Duminică 10 Iunie 2018 , ora 11,45 Licitație privind drepturile Parohiei Ucea de Sus privind lemnele de foc  din cadrul Composesoratului  de pădure
Sunt 8 stânjeni de lemne ce se vor licita în întreg(cei interesați se pot prezenta fie individual, fie asociați), prețul de plecare este de 300 ron/stânjen.
Licitația se va desfășura in Biserică, ora:11,45
Câștigătorul licitației trebuie să prezinte o garanție de 1000 ron, suma completă urmând să o achite în termen de 24 de ore.
             Lucrările de amenajare la locurile de veci(borduri, cruci) se fac NUMAI cu aprobarea scrisă a Pr. Paroh, sub supravegherea Epitropului și în prezența vecinilor aparținători locului de veci în cauză.

24 Iun. - 8 Iul. 2018

24 Duminica 4-a după Rusalii (Vindecarea slugii sutaşului– Matei 8,5-13)
                        †) Naşterea Sf. Ioan Botezătorul
(Dezlegare la peşte)
          ora 8,30: Utrenia;
               9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur;
             18,00: Vecernia cu cateheza „Vindecăm sau rănim prin cuvinte?”

28 Joi: ora 18,00: Vecernia cu litie;
                  19,00: Spovedanie

29 Vineri: (†) Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel (Dezlegare la peşte)
        ora 8,30: Utrenia;
              9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00:Acatistul Sf. Ap. Petru şi Pavel cu cateheza: Sf. Apostol Pavel, propovăduitorul neobosit al lui Hristos”

30 Sâmbătă:ora 8,30 Pomenirea morţilor;
                          18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

1 Duminica 5-a dR (Vindecarea demonizaţilor din ţinutul Gadareni– Mt. 8,28-34; 9,1)
          ora 8,30: Utrenia
                9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              16,30: Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos (Sumerna)
              18,00: Vecernia; Sfințirea unor obiecte bisericești cu cateheza: „Semnificația liturgică a obiecte bisericești de pe Sf. Masă”

7 Sâmbătă:ora 8,30 Pomenirea morţilor;
                        18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

8 Duminica 6-a după Rusalii (Vindecarea slăbănogului din Capernaum– Matei 9,1-8)
       ora 8,00: Utrenia;
             9,00: Slujba de Sfințire a Bisericii Buna Vestire;
             9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur oficiată de IPS Dr. Laurențiu, Arhiepiscopul Sibiului și Mitropolitul Ardealului;
            18,00 Acatistul Sf. Andrei Șaguna cu cateheza „Istoricul Bisericii Buna Vestire din Ucea de Sus”

4 - 19 Aug. 2018

4 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor;
                        18,00: Vecernia;18,45: Spovedanie

5 Duminica 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului– Matei 17,14-23)
     ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00: Vecernia cu Litie; 19,00: Spovedanie

6 Luni:(†) Schimbarea la Faţă a Domnului (Dezlegare la peşte)
     ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
         18,00: Vecernia cu cateheza: Minuni ale Maicii Domnului(I) ; 18,45: Spovedanie

8 Miercuri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie ; 9,30: Spovedanie

10 Vineri: ora 7,30:Canonul de pocăinţă ; 8,00: Sfânta Liturghie ; 9,30: Spovedanie

11 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor;18,00: Vecernia ;18,45: Spovedanie

12 Duminica a 11-a după Rusalii(Pilda datornicului nemilostiv Matei 18,23-35)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia ; cu cateheza Minuni ale Maicii Domnului(II)  19,00: Spovedanie

13 Luni: ora 8,30: Spovedanie (Sumerna)

14 Marți ora: 15,30 Vecernia cu litie şi scoaterea Sf. Epitaf al Adormirii Maicii Domnului;
                17,30 Denia Prohodului Maicii Domnului

15 Miercuri: (†) Adormirea Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
               ora 8,30: Acatistul Adormirii Maicii Domnului
                     9,15: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                    18,00: Paraclisul Maicii Domnului

18 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

19 Duminica a 12 a după Rusalii(Tânărul bogat Matei 19, 16-26)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
           18,00 Vecernia  cu cateheza Minuni ale Maicii Domnului(III)  

26 Aug.- 16 Sept. 2018

26 Duminica a 13 a după Rusalii(Pilda lucrătorilor răi Matei 21, 33-44)
               ora 8,30:Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie
                   18,00 Vecernia - cateheza : Chivotul Domnului la filistieni

28 Marți: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

29 Miercuri: †) Tăierea Capului Sf. Proroc Ioan Botezătorul (POST)
             ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie; 18,00:Vecernia cateheza: Despre mânie

1 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

2 Duminica a 14 a după Rusalii(Pilda nunții fiului de împărat, Matei 22, 2-14)
          ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie
               18,00 Vecernia - cateheza Minunile Maicii Domnului

7 Vineri: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

8 Sâmbătă (†) Naşterea Maicii Domnului
         ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
              18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

9 Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci (Con. lui Iisus cu Nicodim– Ioan  3,3-17)
        ora 8,30:Utrenia; 9,30:Sfânta Liturghie
             18,00Vecernia-cateheza Minunile Maicii Domnului

13 Joi: ora 18,00: Vecernia cu litie; 19,00: Spovedanie

14 Vineri: (†) Înălţarea Sfintei Cruci (POST)
              ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                  10,45: Agheasma mică cu binecuvântarea semănăturilor
                  11,15: Sfințirea Troiței (de la poarta bisericii)
                  18,00: Acatistul Sf. Cruci cu cateheza Minunile Maicii Domnului

15 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

16 Duminica după Înălț. Sf. Cruci (Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos– Mc 8,34-38)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
             18,00: Vecernia cu cateheza: Minunile Maicii Domnului

22 Sept. - 27 Oct. 2018

22 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

23 Duminica a 18-a după Rusalii(Pescuirea minunată – Luca 5:1-11)
       ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie;18,00: Vecernia cu cateheza ”Centenar”(1)

29 Sâmbătă: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 18,00: Vecernia; 18,45: Spovedanie

30 Duminica a 19-a după Rus.(Predica de pe Munte – Iubirea vrăjmaşilor – Lc 6:31-36)
     ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie; 18,00: Vecernia cu litie; 18,00: Spovedanie

1 Luni: (†) Acoperământul Maicii Domnului
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               18,00: Acatistul Acop. Maicii Domnului cu cateheza ”Centenar”(I1)

6 Sâmbăta: ora 8,30 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

7 Duminica a 20-a după Rusalii(Învierea fiului văduvei din Nain – Luca 7:11-16)
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               17,00: Vecernia cu cateheza ”Centenar”(II1)

13 Sâmbăta  ora 8,30 Pomenirea morţilor; 17,00 Vecernia cu litie; 18,00: Spovedanie

14 Duminica a 21-a după Rusalii(Pilda Semănătorului – Luca 8:5-15) Duminica Sfinţilor Părinţi de la Sinodul VII Ecumenic; :†) Sfânta Cuvioasă Parascheva
           ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie
               17,00: Acatistul Sf. Cuvioasă Parascheva cu cateheza ”Centenar”(1V)

20 Sâmbăta  ora 8,30 Pomenirea morţilor; 17,00 Vecernia cu litie; 18,00: Spovedanie

21 Duminica a 23-a după Rusalii(Vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor – Lc 8:26-39); †) Sf. Cuv. Visarion, Sofronie şi Sf. Mc. Oprea; Sf. Preoţi Mărturisitori  
            ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 17,00: Acatistul Sf. Cuv Mărturisitori ardeleni cu cateheza ”Centenar”(V)

25 Joi : ora 17,00: Vecernia cu litie; 18,00: Spovedanie

26 Vineri †) Sf. Mare Mucenic Dimitrie (POST)
   ora 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie 17,00: Acat. Sf. Mc. Dimitrie cu cateheza: ”Centenar”(V1)

27 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor; 17,00: Vecernia; 17,45: Spovedanie

28 Oct. - 11 Nov. 2018

28 Duminica a 24-a după Rusalii(Învierea fiicei lui Iair – Luca 8:14-56)
             ora 8,10: Utrenia;
                   9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                   9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Centenar”(VI1)(Alexandru cel Bun)

3 Sâmbăta Moșilor de Toamnă
                      ora 8,00 Canonul de pocăință către Domnul Iisus Hristos
                            8,15: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                            10,00: Parastas de obște
                 ;          16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

4 Duminica a 22-a după Rusalii(Bogatul nemilostiv – Luca 16:19-31)
   ora 8,10: Utrenia;
        9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
       9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
     16,00: Sfeştanie(Sfinţirea apei); cu cateheza: ”Centenar”(VII1)(Iancu de Huneduara)

7 Miercuri: ora 16,00: Vecernia cu litie; 16,45: Spovedanie

8 Joi: †) Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril
             ora 8,10: Utrenia;
                  9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                 9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
               16,00; Acatistul Sf. Arhangheli cu cateheza ”Centenar”(IX) (Ștefan cel Mare -I)

10 Sâmbătă:  ora 9,00 Pomenirea morţilor;
                            16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

11 Duminica a 25-a după Rusalii(Pilda samarineanului milostiv – Luca 10:25-37)
             ora 8,10: Utrenia; 
                   9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                   9,40: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Centenar”(X) (Ștefan cel Mare -II)

16 Nov. - 1 Dec. 2018

16 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur

17 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor;  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

18 Duminica a 26-a după Rusalii(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina – Lc 12:16-21)
              ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                    9,45:Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   16,00: Taina Sf. Maslu(de obște)  cu cateheza: ”Centenar”(XI)

20 Marți: ora: 16,00: Vecernia cu litie; 17, 00: Spovedanie

21 Miercuri: †) Intrarea în Biserică a Maicii Domnului (Dezlegare la peşte)
            ora 8,15: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                  9,45: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                 16,00: Paraclisul Micii Domnului; cu cateheza: ”Centenar”(XII)

23 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

24 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

25 Duminica a 30-a d R(Dregătorul bogat – La 18:18-27) (Dezlegare la peşte)
                 ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                        9,45: Sfânta Liturghie; 11,00: Parastas pentru Ierom. Arsenie Boca;
                     16,00:Acatistul Sf. Ecaterina, cateheza: ”Centenar”(XIII)  , 17,00: Spovedanie

28 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

29 Joi: ora:17,00: Priveghere în cinstea hramului Bisericii(Vecernia mare cu Litie; Utrenia); 19, 00: Spovedanie

30 Vineri: †) Sf. Ap. Andrei; †) Sf. Andrei Șaguna, (Dez.  la peşte)
                 ora 8,30: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                     9,00: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   10,30 Sfeştanie(Sfinţirea cea mică a apei); Procesiunea de ocolire a Bisericii
                  16,00:Acatistul Sf. Andrei Șaguna, cateheza: ”Centenar”(XIV)

1 Sâmbătă : Ziua naţională a RomânieiLA MULŢI ANIROMÂNIA (Dez. la peşte);
                ora 9,00:Te-Deum; 9,45: Pom. morţilor
                     16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

2 - 23 Dec. 2018

2 Duminica a 31-a d. R.(Vindecarea orbului din Ierihon – Lc 18:35-48) (Dez. la peşte)
              ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                    9,45:Sf. Liturghie; 16,00: Vecernia cateheza: ”Centenar”(XV)

5 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie; 9,45: Spovedanie
                         15,00: Spovedanie; 16,00: Vecernia cu litie,

6 Joi:†) Sf. Ierarh Nicolae (Dezlegare la peşte)
              ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                    9,45:Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
          16,00:Acatistul Sf. Ierarh Nicolae cu : Minunile Sf. Nicolae povestite de credincioși

7 Vineri: ora 8,10: Spovedanie pe la casele celor neputincioși

8 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor;  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

9 Duminica a 27-a după R.(Tămăduirea femeii gârbove – Lc 13:10-17) (Dez. la peşte)
              ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                    9,45:Sf. Liturghie; 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Centenar”(XVI)

12 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie; 9,45: Spovedanie

14 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

15 Sâmbătă:ora 9,00 Pom. morţilor (Dez. la peşte);  16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

16 Duminica a 28-a după Rusalii(Pilda celor poftiţi la cină – Lc 14:16-24) (Dez. la peşte)
              ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                    9,45:Sf. Liturghie; 16,00: Vecernia cu cateheza: ”Centenar”(XVII)

19 Miercuri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie;

21 Vineri: ora 8,10: Canonul de pocăinţă; 8,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur:

22 Sâmbătă:ora 16,00: Vecernia; 16,45: Spovedanie

23 Duminica dinaintea Naşterii Domnului(Genealogia Mântuitorului – Matei 1:1-25)
              ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                    9,45:Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   15,30: Sfeștanie (Sfinţirea cea mică a apei)

23 - 31 Dec. 2018

23 Duminica dinaintea Naşterii Domnului(Genealogia Mântuitorului – Matei 1:1-25)
              ora 8,10: Utrenia; 9,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                    9,45:Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                   15,30: Sfeștanie (Sfinţirea cea mică a apei); 16,30:Spovedanie

24 Luni: Sf. Cuv. Mucenică Eugenia(Ajunul Crăciunului) (POST)
                   ora 6,30: Ceasurile Ajunului Naşterii Domnului
                         7,20: Vecernia unită cu Liturghia Sf. Vasile cel Mare
                         8,30: Binecuvântarea cetelor de colindători

25 Marți: (†) Naşterea Domnului(Crăciunul)
                    ora  4,30: Utrenia;  5,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          15,30: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana

26  Miercuri: (†) Soborul Maicii Domnului. Cuv. Nicodim de la Tismana (Harţi)
      ora: 8,30: Utrenia; 9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
            11,00 Decernarea Premiilor Parohiei Ucea de Sus pe anul 2018
            15,30: Vecernia cu litie în cinstea Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

27 Joi: †) Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan
                   ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                       15,30: Acatistul Sf. Ap. , Întâiul Mucenic şi Arhidiacon Ştefan

29 Sâmbătăora: 15,30: Vecernia

30 Duminica după Naşterea Domnului(Fuga în Egipt– Matei 2,13-23)
                   ora 8,30: Utrenia;  9,30: Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
                          15,30: Acatistul de mulțumire, Slavă lui Dumnezeu pentru toate

31 Luni: Ora: 15,30:Vecernia cu litie in cinstea Sf, Vasile cel Mare
                       23,15: Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
                       23,40:Te-Deum de Anul Nou – 2019

!!! ATENŢIE !!!

Conţinutul acestui Sait este protejat de Legea Drepturilor de autor.